Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nauka i zabawa. Jak to połączyć? Wybieramy szkołę językową dla dziecka

baw
Nauka i zabawa. Jak to połączyć? Wybieramy szkołę językową dla dziecka
Nauka i zabawa. Jak to połączyć? Wybieramy szkołę językową dla dziecka Pixabay.com
Dzieci mają naturalną ciekawość świata i dużą łatwość uczenia się nowych rzeczy. To znacznie pomaga w nauce języków obcych. Marcin Majer, Specjalista ds. Nauczania Dzieci i Młodzieży w sieci szkół Profi-Lingua i Empik School o tym jak uczyć języków

Kiedy jest najlepszy moment, by zacząć edukację językową dzieci?
To pytanie nurtuje wielu rodziców, którzy chcąc dać swojej pociesze największe szanse w przyszłości, zapewniają dziecku pełen wachlarz dodatkowych zajęć. Prędzej czy później pojawia się także nauka języka obcego, najczęściej angielskiego. Porównując ciągłe obcowanie z językiem ojczystym oczywiste jest, że im szybciej nasze dziecko zacznie się uczyć języka obcego tym szanse na jego lepsze opanowanie i nabycie bardziej naturalnej wymowy są wyższe. Jednak widoczne efekty nauki pojawiają się dużo później, niż można by oczekiwać, dlatego zachęcamy, by rozpoczynać przygodę z angielskim już w wieku około 4 lat, kiedy podstawy pierwszego języka są już w maluchu dosyć mocno ugruntowane i można na nich konstruować zdania w nowym języku. I tu ważna uwaga, uczymy tylko przez zabawę, bo ta daje dzieciom radość, a co za tym idzie, z przyjemnością uczą się nowych rzeczy. Maluchy są przyzwyczajone do tego, że nie rozumieją części wypowiedzi, dlatego łatwiej przychodzą im próby zrozumienia zdań w języku obcym, nawet jeśli nie znają jakiegoś słowa, co więcej są mniej skrępowane niż starsi uczniowie, dlatego chętniej podejmują wyzwania i bawią się językiem. Najważniejsze jednak, że stosunkowo szybko przyzwyczajają się do brzmienia języka obcego, dzięki czemu łatwiej przychodzi im rozumienie ze słuchu, tym samym nauka języka pomaga ćwiczyć pamięć i jak nietrudno się domyślić, rozwija wyobraźnię. To dzięki plastyczności młodego umysłu ten proces jest zbliżony do naturalnego procesu nabywania pierwszego języka i stąd płyną wszystkie korzyści.

Jak powinna wyglądać nauka języka wśród dzieci?
W naszych szkołach dążymy to tego, by jak najdłużej dzieci kojarzyły naukę z dobrą zabawą, z czymś przyjemnym, na co się czeka oraz by podchodziły do niej z typową dla dzieci radosną ekscytacją towarzyszącą odkrywaniu czegoś nowego. Przecież jednym z głównych zarzutów stawianych obecnie skostniałemu systemowi edukacji jest zabijanie w uczniach naturalnej ciekawości i kreatywności, czyli cech, które wydobywa nauka poprzez zabawę. Poza tym pamiętajmy, że mówimy o przedszkolakach.

Na co należy przede wszystkim zwracać uwagę wybierając szkołę językową dla dziecka?
W dzisiejszych czasach, każdy klient oczekuje pewnej wartości dodanej (choć ona nie decyduje o „rzetelności kursu”, za którą odpowiada głównie lektor i program nauczania.
Najważniejsze by w szkole, którą wybieramy był obecny metodyk- czyli osoba nadzorująca pracę lektorów, realizację materiału, podpowiadająca im różne rozwiązania i formy pracy, zapewniająca ciągłość kształcenia przy zachowanej jakości, nawet w sytuacji, gdy z jakichś przyczyn nastąpiła zmiana lektora. Rolą metodyka szkoły językowej jest zadbanie o to, by jakość zajęć z lektorem zastępującym nie odbiegała zasadniczo od zajęć z lektorem wiodącym. Przy takim nadzorze, łatwiejszy jest dobór właściwej grupy dla słuchacza, bo rozmowa i/lub test plasujący na dany poziom nie uwzględniają szeregu czynników, np. predyspozycji językowych słuchacza, jego zaangażowania na zajęciach, pracy własnej.
Warto także, by przed podpisaniem umowy ze szkołą sprawdzić czy dana placówka spełnia wymogi bezpieczeństwa. W naszych szkołach stawiamy na bezpieczeństwo podopiecznych, dlatego oprócz tego, że zajęcia prowadzone są w przepięknych salach z odpowiednio przystosowanym wyposażeniem, personel szkoły został przeszkolony, by udzielać małym podopiecznym niezbędnej pomocy przedmedycznej. Ostatnim elementem, choć w sumie równie ważnym jest czy szkoła korzysta z odpowiednio dobranej i sprawdzonej metody nauczania. Obecnie znajdziemy na rynku wiele placówek, które oferują zajęcia oparte na „materiałach autorskich”. Kiedy widzę takie oferty nabieram obaw, ponieważ wiem, że stworzenie metody nauczania to wieloletnia praca zespołu specjalistów z dziedziny lingwistyki i neurodydaktyki.

Co może zrobić rodzić, by wspomagać zdolności językowe swojego dziecka?
Wysłać malucha na kurs z języka obcego to dopiero początek drogi. Jednak by nasza pociecha naprawdę nabywała umiejętności językowe w zadowalającym tempie trzeba się troszkę natrudzić. Rodziców naszych kursantów zachęcamy do korzystania z wszelkich dostępnych, niejednokrotnie bezpłatnie, źródeł. Na ten przykład słownictwo i wymowę można z dziećmi utrwalać przy pomocy piosenek na kanałach YouTube - nie ma chyba lepszej formy na zapamiętanie słownictwa, niż ta rymowana i melodyjna z ruchomymi obrazami w tle. Dziecko uruchamia niemal wszystkie zmysły, im większe zaangażowanie ciała i umysłu, tym szybsze i lepsze efekty. Przeszukując zasoby Internetu znajdziecie państwo wiele pomocnych źródeł, jednak najważniejsze jest byście jako rodzice zaangażowali się w ten proces.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto