Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomaga i uczy pomagać. Dzięki niej otoczenie staje się lepsze!

Sonia Tulczyńska-Starnawska
Sonia Tulczyńska-Starnawska
Pomaga i uczy pomagać. Dzięki niej otoczenie staje się lepsze!
Pomaga i uczy pomagać. Dzięki niej otoczenie staje się lepsze! Fot. Szymon Starnawski
Na co dzień pracuje w warszawskim oddziale Polskiego Czerwonego Krzyża na Woli. Agnieszka Skura opowiedziała nam o tym, jak wygląda jej codzienna praca.

Kiedy zwróciliśmy się do niej z prośbą o pomoc przy tworzeniu tego tekstu, bez zastanowienia odpowiedziała, że "trzeba sobie w życiu pomagać". Proste a zarazem piękne hasło stanowi w zasadzie jej codzienną misję. Na co dzień Agnieszka jako koordynator Okręgowy Pierwszej Pomocy wspiera i uczy innych, jak zmieniać świat. - Rzeczywiście najbardziej w tej pracy zainteresował mnie fakt pomagania ludziom, którzy są w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, tzn. potrzebują pierwszej pomocy. Szybko okazało się, że mogę to robić na dużo szerszą skalę i mogę uczyć innych jak udzielać pierwszej pomocy - tłumaczy Skura. - Najbardziej lubię kontakt z ludźmi i satysfakcję, że uczestnicy po kursie naprawdę potrafią udzielić pierwszej pomocy! - dodaje.
Koordynatorka podkreśla, że trzeba - oprócz umiejętności - mieć konkretne cechy charakteru, by być społecznikiem. - Bardzo przydaje się cierpliwość, empatia, dystans do siebie i odrobina poczucia humoru - przyznaje.

Ratowanie życia w więzieniu
O ile organizowanie i zarządzanie kursami pierwszej pomocy brzmi jak wyzwanie, o tyle nabiera zupełnie innego wymiaru, kiedy wyobrazimy sobie iż podobne lekcje odbywały się m.in. w polskich aresztach śledczych. - Bardzo dobrze, współpracowało mi się zarówno z organizatorami tego 
projektu, jak i z samymi uczestnikami kursów - przyznaje prowadząca. W związku z warsztatami w nietypowym środowisku powstał nawet film i kampania promocyjna. Pomysłodawcą i wykonawcami byli - jak mówi Skura - wspaniali ludzie z Grey Group Poland we współpracy z ShootMe i Fundacją Pedagogium. PCK współpracował i wspierał działania z więźniami.

Dla kogo kurs?
Jeśli zastanawialiście się w jaki sposób moglibyście rozwinąć swoją wiedzę w kwestii pierwszej pomocy - możecie skorzystać z kursów Polskiego Czerwonego Krzyża. Skierowane są one zarówno do przedszkolaków, jak i seniorów. - Najlepiej pozwiedzać zakładkę "pierwsza pomoc" na naszej stronie:
www.pck-warszawa.pl, można też napisać zapytanie na [email protected]. Koszt takiego kursu jest inny dla grup zorganizowanych, inny dla osób indywidualnych - tłumaczy Agnieszka. - W praktyce Nasze zajęcia głównie polegają na... praktyce właśnie, czyli głównie ćwiczymy i na sobie (bezpieczne zmiany pozycji poszkodowanego), i na fantomach (podstawowe podtrzymywanie życia - uciski i wdechy), a także na instruktorach z charakteryzacjami (krwotoki, ciała obce w ranie, 
złamania otwarte i inne urazy).
Nauka oraz poszerzanie wiedzy w tej dziedzinie jest szczególnie ważne. W końcu w krytycznej sytuacji możemy uratować ludzkie życie. I mimo, że wielu z nas uważa, iż posiada odpowiednie przygotowanie, wiedzę należy systematycznie przypominać i utrwalać. - A my w tym, w przyjaznej atmosferze, ale też bardzo rzetelnie, pomagamy - dodaje Agnieszka.
Na pytanie, jakie błędy najczęściej popełniamy podczas udzielania pierwszej pomocy, odpowiedź jest zaskakująca. - Strach, że się zamiast pomóc zaszkodzi, obojętność i w związku z tym nie 
robienie niczego - mówi Skura. O czym więc mamy pamiętać próbując ratować czyjeś życie? - O tym, że nawet podejście i zapytanie, czy coś się stało, czy jest potrzebna pomoc i próba pomocy tak, jak się potrafi, wierząc w siebie już daje lepsze efekty, niż obojętne przejście obok - komentuje.

Poza pierwszą pomocą
Polski Czerwony Krzyż na co dzień pomaga osobom w trudnej sytuacji życiowej i materialnej. Wolontariusze wspierają też i organizują akcje Honorowego Krwiodawstwa. Uczestniczą w zbiórkach rzeczy dla ofiar kataklizmów czy materiałów szkolnych dla dzieci i młodzieży. Organizacja zajmuje się także Opieką nad Powstańcami Warszawskim i Kombatantami.
Warto jednak pamiętać, że i my sami możemy przyczyniać się do zmiany świata na lepsze. - Rozejrzyjmy się dookoła, poszukajmy osób potrzebujących i postarajmy się je wesprzeć, tak jak możemy sobie na to pozwolić. Poza finansowym wsparciem często możemy ofiarować po prostu swój czas i swoje umiejętności - podkreśla Agnieszka.

Agnieszka Skura z PCK związana od 2007 r., najpierw jako stażysta i wolontariusz,
od 2008 r. jako Instruktor Pierwszej Pomocy PCK, a od końca marca 2015 jako Instruktor i Koordynator Okręgowy Pierwszej Pomocy PCK.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pomaga i uczy pomagać. Dzięki niej otoczenie staje się lepsze! - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto