Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Samolot zawrócił na lotnisko, bo zderzył się z ptakami. Nietypowa kolizja w okolicach Warszawy

Redakcja
Przemysław Świderski
Wbrew pozorom ptaki są poważnym problemem dla lotnictwa. W poniedziałek, 11 marca, samolot LOT-u musiał zawrócić na lotnisko Chopina po tym, jak zderzył się z tymi zwierzętami. Na szczęście maszyna bezpiecznie wylądowała, a żadnemu z pasażerów nic się nie stało. Szczegóły w artykule poniżej.

Przerwany lot do Rzeszowa

Embraer 195 SP-LNH leciał z Warszawy do Rzeszowa. Jego problemy odnotowała aplikacja Flightradar - na zapisie lotu widać, że samolot, który wystartował o godzinie 14.05 ze stolicy, zawrócił na Lotnisko Chopina nad miejscowością Kozienice oddaloną od lotniska o 90 km. Przebieg zawróconego lotu można sprawdzić tutaj.

Jak wyjaśnił reporterowi TVN24 Jakub Piotr Panek z biura komunikacji Polskich Linii Lotniczych LOT, przerwanie lotu było spowodowane zderzeniem z ptakami.

Maszyna bezpiecznie wylądowała na lotnisku. Po sprawdzeniu przez mechaników samolot o godzinie 15.45 odkołował na pas startowy i odleciał do stolicy Podkarpacia. Piotr Rudzki z biura prasowego Lotniska Chopina podkreśla, że ''nie było to lądowanie awaryjne, tylko nieplanowane''.

Zobacz też:

Rozbudowa Lotniska Chopina. Utrudnienia dla pasażerów i mies...

Zderzenie samolotu z ptakami - duże niebezpieczeństwo dla pasażerów?

Zderzenia z ptakami są utrapieniem lotnictwa od samego początku jego istnienia. Pierwszą kolizję odnotowano już w 1905 roku. Natomiast pierwszy śmiertelny wypadek miał miejsce siedem lat później, w 1912 roku. W okolicach kalifornijskiej plaży w Long Beach samolot po zderzeniu z mewą runął do morza i zatonął.

Co roku notuje się tysiące zderzeń samolotów z ptakami, ale najczęściej nie kończą się one tragicznie. Na 10 tys. lotów dochodzi od 8 do 19 zderzeń, w zależności od regionu świata (dane linii lotniczej United Airlines). Samoloty projektowane są w taki sposób, by uwzględniać tę możliwość - na tej samej zasadzie bierze się pod uwagę uderzenia piorunów czy oblodzenia. Z kolei lotniska starają się zapobiegać tego rodzaju wypadkom poprzez hodowanie sokołów, które przepędzają ptactwo z dala od pasów startowych.

POLECAMY TEŻ:


od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto