Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawski Marsz Żołnierzy Wyklętych 2019. Obywatele RP blokowali uroczystość 1 marca [ZDJĘCIA]

SA
Warszawski Marsz Żołnierzy Wyklętych 2019. Jak co roku - i tym razem - Muzeum Żołnierzy Wyklętych I Więźniów Politycznych PRL zorganizowało 1 marca wydarzenie upamiętniające bohaterów podziemia niepodległościowego. Tuż obok ulicami szła kontrmanifestacja Obywateli RP. Zobaczcie naszą relację z muzeum. Dalsza część artykułu poniżej.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

1 marca odchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Jak co roku w Muzeum Żołnierzy Wyklętych I Więźniów Politycznych PRL (ul. Rakowiecka 37) odbył się marsz upamiętniający bohaterów podziemia niepodległościowego.

Marsz Żołnierzy Wyklętych wyruszył po godz. 18 sprzed Aresztu Śledczego przy ul. Rakowieckiej, czyli z miejsca, gdzie obecnie mieści się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. "Wielu z nich wciąż nie doczekało się godnego uczczenia. Co więcej, decyzją władz stolicy patronami ulic w Warszawie zostaną znów przedstawiciele komunistycznego reżimu. Dla nas wzorami pozostają ci, którzy stanęli do walki z wrogami naszej Ojczyzny. Dlatego w dniu ich święta chcemy przypomnieć warszawiakom i wszystkim Polakom o ich bohaterstwie" - zachęcali do wzięcia udziału w marszu, organizatorzy wydarzenia.

Nie obyło się bez incydentów. Obok marszu, ulicami przeszła kontrmanifestacja Obywateli RP, którzy protestowali przeciwko "zakłamywaniu historii" i "wzniecaniu nienawiści wobec przeciwników politycznych". Nieśli transparenty z napisami "Bury nie jest bohaterem" czy "Faszyzm stop". Gdy usiedli na skrzyżowaniu ul. Rakowieckiej i Kazimierzowskiej, na moment zablokowali ruch. Nie chcieli się rozejść, więc policja usunęła ich na bok.

Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.

Zobaczcie też:

Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Byliśmy w miejscach niedostępnych dla turysty

Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Byliśmy w miejscach niedostępnyc...

3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ta data nie jest przypadkowa. To właśnie 1 marca 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego kompanów.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto