Zdjęcia Warszawy z XIX wieku umieścił jeden z użytkowników na forum livejournal.com. Przedstawiają one stolicę Polski na krótko po upadku powstania styczniowego, po którym nastąpiła fala wzmocnionej rusyfikacji mieszkańców Warszawy.


Wiadomości

Komentarze (7)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

hyt (gość)

Fajne te fotki, ciekawe jak w tamtych czasach wyglądała ulica Czackiego. Często tam chodzę do moje ulubionego klubo Klubo :) imprezki są zawsze do końca i można poczuć prawdziwy klimat Warszawy :)

Joanna (gość)

Wielka szkoda, że nie są to zdjęcia opisane. Most Kierbedzia, czyli obecnie Most Śląsko-Dąbrowski jest rozpoznawalny, tak jak Plac Zamkowy, Plac Trzech Krzyży czy Kościół Św. Krzyża, ale nie wszystko. Ostatni fotografia to chyba tzw. Dom bez Kantów na rogu Królewskiej i Krakowskiego Przedmieścia, ale nie zgadza się z publikowaną datą zdjęć (po Powstaniu Styczniowym, czyli po 1863 roku), a Dom bez Kantów powstał dopiero między 1932 a 1935 rokiem. W perspektywie widać Pałac Saski (nieistniejący, dziś fragment kolumnady to Grób Nieznanego Żołnierza) i pałac w którym dziś mieści się MKiDN. Ale czy na pewno to to miejsce?

Ewa Bratosiewicz (gość)

Wszystkie te zdjęcia wykonał Konrad Brandel - twórca unikatowej dokumentacji fotograficznej Warszawy końca XIX w. Szkoda, że użytkownik, który umieścił zdjęcia na forum livejournal.com, a tym bardziej redakcja Naszego Miasta nie pofatygowali się, aby zamieścić nazwisko autora tych wspaniałych fotografii. A wypada i trzeba !!! Jeśli nie dla rzetelności dziennikarskiej, to chociażby przez wdzięczność, że mamy tę dokumentację miasta. Ewa Bratosiewicz