Autor: Mariola Szczyrba

2016-10-07, Aktualizacja: 2016-10-09 16:44

"No women, no kraj". Czarny Protest w Polsce [ZDJĘCIA]

"Aborcji mówimy nie, wolności mówimy tak!”, "Beata, niestety, twój rząd obalą kobiety", "Piss Off", "Ręce precz od naszych macic!" - takie hasła pojawiły się na transparentach podczas manifestacji w całym kraju. Według policji w poniedziałek (3 października) w Czarnym Proteście wzięło udział blisko 100 tys. osób, głównie kobiet. Ubrane na czarno, w strugach deszczu manifestowały swój sprzeciw wobec projektu zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej w Polsce. I wygrały. 6 października Sejm odrzucił projekt "Stop aborcji".

Część z nich nie poszła również w tym dniu do szkoły czy pracy (biorąc urlop na żądanie), a "Czarny Poniedziałek" poparło wielu pracodawców. Na czas protestu zamknięto niektóre biura, urzędy, kawiarnie i sklepy. To nawiązanie do strajku kobiet w Islandii, które 24 października 1975 r. na jeden dzień masowo wzięły wolne, protestując w ten sposób przeciwko nierówności w płacach. Strajkowało wówczas 90 proc. kobiet w kraju, a w Reykjaviku odbyła się wielka manifestacja.


© LUKASZ GDAK/POLSKA PRESS

CZARNY PONIEDZIAŁEK W POZNANIU. ZOBACZ ZDJĘCIA

Według Komendanta Głównego Policji, 3 października protestowało w Polsce 98 tys. osób. Największa manifestacja odbyła się we Wrocławiu - wzięło w niej udział ok. 20 tys. osób. 17 tys. protestowało w Warszawie (według szacunków urzędników na placu Zamkowym w kulminacyjnym momencie było nawet 30 tysięcy), a w Poznaniu - 8 tys.


© Tomasz Hołod / Polska Press

CZARNY PROTEST WE WROCŁAWIU. ZOBACZ ZDJĘCIA

Na Pomorzu najliczniejsze protesty zorganizowano w Gdyni i Gdańsku. W pierwszym z tych miast zebrało się ok. 2,5 tys. protestujących, w Gdańsku ok. 4 tys. W Krakowie z Rynku Dębnickiego na Rynek Główny przeszedł "czarny masz milczenia". Manifestacje odbyły się też w Łodzi, Katowicach, Rzeszowie, Zielonej Górze, Bydgoszczy, Toruniu, Lublinie i wielu innych miastach.


© ADAM GUZ / POLSKA PRESS

Warszawa

Głosy sprzeciwu pojawiły się również za granicą, między innymi w Brukseli, Paryżu, Berlinie, Toronto czy Londynie, gdzie odbył się "Czarny Bieg".


© ADAM GUZ / POLSKA PRESS

CZARNY PROTEST W WARSZAWIE. ZOBACZ ZDJĘCIA

Na transparentach pojawiło się wiele haseł, czasem zabawnych, czasem kontrowersyjnych i pełnych gniewu. "No women, no kraj", "Piekło kobiet", "Rząd nie ciąża. Da się usunąć", "Beata niestety, twój rząd obalą kobiety", "Potrzebują dziś obrony nasze siostry, matki, żony", "Nie dla torturowania kobiet" czy "Nasze cipki to nie wasza broszka" - to tylko niektóre z nich.© ANNA KACZMARZ / DZIENNIK POLSKI / POLSKA PRESS

CZARNY PONIEDZIAŁEK W KRAKOWIE. ZOBACZ ZDJĘCIA

Kreatywność manifestujących była ogromna. Podczas marszów skandowali hasła: "Chcemy kochać, nie umierać", "Jestem, czuję, decyduję", "Wolny wybór", "Kobiet prawa - ważna sprawa", "Moje ciało, moja broszka" czy "Wściekłe macice nie cofną się przed niczym".


© ANNA KACZMARZ / DZIENNIK POLSKI / POLSKA PRESS

Przez Kraków przeszedł "czarny marsz milczenia"

Pomysł na „Czarny Poniedziałek” powstał w internecie, wspierany przez aktorkę i dyrektorkę warszawskiego Teatru Polonia - Krystynę Jandę. To reakcja na obywatelski projekt ustawy zakładający całkowity zakaz aborcji oraz kary dla kobiet, które poddały się zabiegowi. Projekt miał być dopracowywany w komisjach sejmowych.

© ANNA KACZMARZ / DZIENNIK POLSKI / POLSKA PRESS

Kraków

Protest połączył kobiety w różnym wieku. Na poniedziałkowych manifestacjach w całym kraju nie brakowało nastolatek, kobiet w średnim wieku, babć, matek z dziećmi, ale też mężczyzn, którym również nie podobał się nowy projekt ustawy antyaborcyjnej.


© UKASZ GDAK/POLSKA PRESS

Protest połączył pokolenia


© GRZEGORZ OLKOWSKI / POLSKA PRESSProtest miał również swój wyraz w Internecie. W mediach społecznościowych pojawiło się mnóstwo zdjęć z manifestacji. Informacje były opatrzone hashtagami #czarnyprotest oraz #czarnyponiedziałek.


© ANNA KACZMARZ / DZIENNIK POLSKI / POLSKA PRESS

Kraków

Czarny Protest wsparło wiele znanych osób. W Warszawie na manifestacji pojawili się m. in. Kuba Wojewódzki czy aktorka Maja Ostaszewska. Michał Żebrowski, dyrektor Teatru 6. Piętro pracował w tym dniu w kasie, zastępując swoje koleżanki. Znakomita aktorka Dorota Segda protestowała w Krakowie, a supermodelka Anja Rubik na ulicach Paryża.


© ANNA KACZMARZ / DZIENNIK POLSKI / POLSKA PRESS

Z lewej aktorka Dorota Segda podczas marszu w Krakowie
"To był najpiękniejszy obywatelski poniedziałek w nowej rzeczywistości - napisał na swoim Facebooku o "Czarnym Poniedziałku" Jurek Owsiak. - Moja żona i wszystkie dziewczyny z naszej Fundacji są już w domu. Przemoczone, zmarznięte, ale szczęśliwe. Chylę czoła przed każdą osobą, która brała w tym udział" - dodał.© ADAM GUZ / POLSKA PRESS

Warszawa

- Nie zgadzam się, żeby mnie czy którejkolwiek z tych protestujących dziewczyn ktoś cokolwiek nakazał, szczególnie w obliczu tragedii, która może nas spotkać - mówiła z kolei "Gazecie Krakowskiej" Katarzyna Piasecka, artystka kabaretowa, która wzięła udział w proteście.

© GRZEGORZ OLKOWSKI / POLSKA PRESS

Manifestacja w Toruniu

Odpowiedzią na Czarny Protest były tzw. białe msze i spotkania modlitewne, zorganizowane w całym kraju. Kapłani namawiali wiernych, żeby przyszli na nie ubrani na biało.

Arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, stwierdził podczas mszy, że "czarne pochody chcą ewangelię życia zastąpić ewangelią śmierci". Tzw. biała msza odbyła się też na Jasnej Górze, a abp Henryk Hoser w warszawskiej katedrze św. Floriana tak mówił o aborcji: "Te dzieci giną w ciszy. Ktoś nazwał to niemym krzykiem".
Okładka "The Independent"

Światowe media szeroko komentowały Czarny Poniedziałek na swoich łamach. Dziennikarz "New York Timesa" zauważył, że polskie prawo aborcyjne już dziś jest jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie. "The Independent" napisał o strajku kobiet w Polsce na pierwszej stronie.


© FILIP KOWALKOWSKI/POLSKA PRESS


Obyło się bez poważniejszych incydentów. Do starć z policją doszło tylko w Poznaniu przed siedzibą PiS-u. Trzy osoby zostały zatrzymane za obrzucenie policji kamieniami.

Czarny Protest okazał się wielkim sukcesem. W czwartek, 6 października, po burzliwej dyskusji Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy zaostrzającej prawo aborcyjne. Za odrzuceniem było 352 posłów (w tym większość klubu PiS), przeciwko 58 posłów, 18 wstrzymało się od głosu.

- Doszliśmy do wniosku, że będzie to przedsięwzięcie, które może doprowadzić do procesów, których efekt będzie dokładnie przeciwny - mówił o odrzuconym projekcie ustawy podczas debaty w Sejmie prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Mariola Szczyrba, dziennikarka naszemiasto.pl
Zdjęcie główne: FILIP KOWALKOWSKI/POLSKA PRESS

Komentarze (18)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Łodziak (gość)

Matko ! Czy nie żal Ci patrzeć na swoje dzieci, które w tym proteście uczestniczą. Czy nie zastanawiasz się nad ich wdzięcznością za to, że zdecydowałaś się w bólu ich urodzić ?

???????? (gość)

do czego to dochodzi... żeby robić takie wielkie halo - pomyślcie sobie, że zawsze, na całym świecie jak jakiś kraj chce przepchnąć jakąś ustawę która będzie szkodliwa dla całego narodu, robią takie szopki, podstawiają GENDERO maniaków - z drugiej strony mamy księży i posłankę Pawłowicz - nadają się do szpitala. Cały naród skupia się na szopce, a prawdziwy problem zaklepują gdzieś po cichu, pod stołem żeby ciemny lud nie wiedział.
ja mam w d***e te spory, nie chcę tylko żeby Polska się wyludniła - niestety mamy złe statystyki narodzin. Za mało dzieci rodzi się w rodzinach w których rodzice są inteligentni, zdrowi i bez większych problemów. Za dużo rodzi się dzieci w rodzinach patologicznych - zapobiegawczo aborcja by się przydała - jeśli matka pije i nie ma predyspozycji żeby wprowadzić dzieciaka w świat jak należy...
Jak tak dalej pójdzie spełni się to o czym swego czasu czytałem, Polska wyludni się do połowy tego co podają obecnie, zostanie sama " śmietanka " ze slumsów, która będzie tyrała w fabrykach za miskę ryżu. A nowi obywatele ( w sumie nie tacy nowi ) ale oficjalnie nowi będą rządzić i robić niezłe geszefty, popijając koszerne winko, zagryzając koszernym żarciem.
Także się zastanówcie jedni z drugimi i homo genderowo pseudo intelektualiści, oraz drudzy - katole. Bawią się wami jak chcą, a wy jak te osły latacie za marchewką przyczepioną do kija...
pozdrawiam

zdegustowany ojciec (gość)

Moje wykorzystywane politycznie "córki krowy" niczego w życiu się nie nauczyły. Nawet mleka dziecku nie chcą podać:(

Obserwator (gość)

Każdy z Was został zmanipulowany, nawet Ci na tym forum, którym się wydaje, że nie zostali zmanipulowany. Zostaliście zmanipulowani i nawet nie wiecie w jaki sposób i w jakim celu:

Artykuł z 24 września 2016 roku kiedy awantura w Polsce w temacie aborcji sięgała zenitu:

https://wiernipolsce1.wordpress.com/2016/09/24/ceta-zamiast-ttip-pod-przykrywka-zakazu-aborcji/

Artykuł z 6 października 2016 roku kiedy to PIS oznajmia, że żadnych zmian w ustawie antyaborcyjnej nie będzie:

http://biznes.onet.pl/wiadomosci/handel/sejm-za-uchwala-ws-ceta/e6fr2h

I co Wy na to...?

Biały człowiek (gość)

Wystarczy zobaczyć jaka jest średnia wieku tych dziewcząt aby patrzeć na ta inicjatywę z podejrzliwoscia. Dały się wkręcić w ta gierkę przez stare cwaniary , które pod hasłem wolność wyboru kupiły ich emocjonalne umysły, aby promowac siebie. Należałoby odpowiedzieć jaki dają wam wybór ? Między życiem a śmiercią ? Wybieracie śmierć choć jeszcze tego nie wiecie.

Wąsaty Krystian (gość)

a w tzw. Faktach TVNu Pan mówi prawdę....buhahahahaha... jak to jest poczuć się wydymanym przez oPOzycję która chce osiągnąć kilka słupków procentowych więcej w sondażach?? ja tylko pytam..

sodomaigomora (gość)

Banda idiotek co łyka wszystko jak nasienie dała sie wpędzić w polityczne przepychanki. I co głupie pi...dy dzisiaj jak wam się widzi wsz czarny protest szmat dałyście się wydymać bez wazeliny jak pospolite dziwki. :D Dzisiejsze wystąpienia peło nowotworowej i rakłem jasno mówią po co was wyciagnęli na ulice skończone idiotki :D