E-commerce i technologia receptą na kryzys dla małych i średnich przedsiębiorców?

Artykuł sponsorowany "FUNDACJA KOBIETY E-BIZNESU"
Z jednej strony inflacja, podwyżki cen materiałów, wyższe koszty pracy ludzkiej, a także zmiany legislacyjne, z drugiej brak wiedzy na temat narzędzi i rozwiązań, które mogą pomóc wyjść z kryzysu małym i średnim firmom. To wszystko przekłada się na trudności w wygenerowaniu odpowiednio wysokich przychodów i brak możliwości ich dalszego rozwoju. Skutkiem czego, firmy zamykają się lub zawieszają działalność. Nie inwestują też w innowacje, które otwierają nowe możliwości. Program warsztatów E-biznes MeetUp jest odpowiedzią na problemy z jakimi zmagają się właściciele z sektora MŚP w czasach kryzysu. Ma na celu pomóc im odnaleźć się w świecie e-commerce, który jest szansą dla ich biznesów.
E-commerce i technologia receptą na kryzys dla małych  i średnich przedsiębiorców?

Małe i średnie firmy nie radzą sobie z kryzysem

Przedsiębiorcy, zwłaszcza Ci najmniejsi, którzy stanowią największy procent zarejestrowanych firm w Polsce, bo aż 97% (łącznie zarejestrowanych jest 2,3 mln firm), nie widzą perspektyw dla dalszego rozwoju. Nie potrafią wykorzystać potencjału i możliwości, które mimo zewnętrznych czynników powodujących ich problemy, pozwoliłyby im na dalsze działanie.

W 2023 r. z polskiego rynku zniknęła najwyższa w historii liczba firm – aż 220 tys. Odnotowano również najwięcej zawieszonych działalności gospodarczych – 372,5 tys. Niepokojące są również dane dotyczące inwestycji w innowacje. Według najnowszych badań GUS, dotyczących działalności innowacyjnej przedsiębiorstw w latach 2019–2021 (okres badawczy obejmuje pierwsze dwa lata pandemii COVID-19) innowacyjność przedsiębiorstw ogółem była na poziomie 20,9%, tj. taki odsetek badanych firm wdrażało innowacje. Wynik ten był niższy o 10 p.p. w porównaniu z poprzednim okresem i zbliżony do poziomu z lat 2016–2018.

Zmiany, zmiany – czy mikro przedsiębiorcy są na nie gotowi?

Jeśli chce się przetrwać, należy działać i wprowadzać zmiany. Dla wielu właścicieli firm oznacza to wyjście ze strefy komfortu. Są jednak coraz bardziej świadomi tego, że to dla nich szansa. Otwierają się na zmianę i są zdeterminowani, aby nie tylko przetrwać, ale rozwijać biznes i generować zyski. Brakuje im jednak wiedzy jak to zrobić. Potrzebują wsparcia merytorycznego ekspertów – praktyków w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej w niepewnych czasach, a także kompetencji cyfrowych, które pozwolą wejść im na inny poziom prowadzenia biznesu, rozwijać go technologicznie. Problemem nie jest więc brak chęci, a raczej niska dostępność do dobrych jakościowo programów szkoleniowych.

Program szyty na miarę potrzeb

Warsztaty E-biznes MeetUp (www.mybiznes.pl) są właśnie odpowiedzią na realne potrzeby przedsiębiorców dotyczące przyszłości i rozwoju ich biznesów.

- Program warsztatów E-biznes MEETUP wychodzi naprzeciw ich potrzeb i problemów, które uniemożliwiają rozwój biznesu. Nasza fundacja od lat wspiera przedsiębiorczość i programy szkoleniowe dotyczące rozwoju kompetencji i edukacji z narzędzi cyfrowych. E-commerce jest branżą rozwojową i dochodową. Jest więc szansą dla małych firm na osiągniecie dodatkowych przychodów, zdobycie nowych klientów, wyjście z impasu – tłumaczy Anna Heimberger, prezeska Fundacji Kobiety e-biznesu.

Jaki jest program warsztatów? Uczestnicy zdobędą m.in. wiedzę na temat nowoczesnych narzędzi finansowych, typów leasingu dla firm i innych możliwości wsparcia dla MŚP. Duża część warsztatu poświęcona jest możliwości sprzedaży na marketplace Amazon.pl, ale i też stawiania pierwszych kroków w eksporcie.

- Dbamy o to, aby rozpoczęcie ekspansji międzynarodowej było dla MŚP naprawdę łatwe. Przedsiębiorcy nie muszą poświęcać swojego czasu i energii na to, aby zdobyć odpowiednie doświadczenie i wiedzę na temat e-commerce. Dzięki know-how Amazon mogą zająć się tym, co dla nich najważniejsze, czyli rozwijaniem swojego biznesu - mówi Agata Jasińska, menedżerka ds. usług handlowych Amazon.pl

Poruszony zostanie też ważki temat umów zobowiązań. Przedsiębiorcy dowiedzą się jak odpowiednio przygotować się, a także poznają aspekty prawne i możliwości obronne. To ważne, ponieważ dla 68 proc. firm zatory płatnicze są barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej. Jak wskazano w badaniu "Przeterminowanie faktur w polskich przedsiębiorstwach" - co piąta nie płaci kontrahentom w terminie dlatego, że sama nie dostaje zapłaty od klientów. Istotnym elementem warsztatów jest też networking. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję nawiązać wartościowe relacje biznesowe.

- W Santander Bank Polska wierzymy, że wysoka jakość obsługi i słuchanie głosu klienta buduje ich zaufanie. Chcemy pomagać naszym klientom w osiąganiu sukcesów. Każdego dnia dbamy, aby nasza oferta odpowiadała na potrzeby ich firm. Nasi klienci oczekują na co dzień prostej, intuicyjnej i zdalnej obsługi oraz funkcjonalności, które umożliwią im realizację spraw samodzielnie, szybko i sprawnie. Widzimy, że nasza oferta dla małych i średnich firm cieszy się zainteresowaniem, a coraz więcej klientów wybiera kanały zdalne. Nasze usługi to już nie tylko finanse, ale cały pakiet dodatkowych rozwiązań, dzięki którym przedsiębiorcy mogą skupiać się na prowadzeniu firm . Umożliwiamy klientom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą szybkie zakładanie kont firmowych. Przedsiębiorcy mogą także korzystać z nowoczesnych rozwiązań i produktów, które ułatwią prowadzenie swojego biznesu. Ci, którzy otworzą rachunek firmowy, otrzymają dostęp do takich usług jak: eKsięgowość, eLeasing, eUmowy, eFaktoring czy eZdrowie - mówi Filip Jaskuła, dyrektor obszaru małych i średnich firm w Santander Bank Polska.

To tylko niektóre tematy warsztatów. Cały program dostępny jest na stronie projektu: www.mybiznes.pl

Warto podkreślić, że właściciele biznesów zyskają wiedzę od ekspertów i praktyków min. takich firm jak Amazon.pl, Santander Bank Polska, PAIH Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Izba Gospodarki Elektronicznej, Przelewy 24, Krajowa Izba Gospodarcza, Politechnika Wrocławska.

To warsztaty dla Ciebie? Zapisz się już dziś!

Jeśli prowadzisz biznes, potrzebujesz wsparcia w zakresie prowadzenia biznesu w czasach kryzysu i rozwijania go w kierunku e-commerce, to te warsztaty są na pewno dla Ciebie. Warsztaty odbywają się stacjonarnie w czterech miastach. Udział w nich jest bezpłatny. Jak się zapisać? Wejdź na www.mybiznes.pl , wybierz jedno z miast i termin warsztatów i zgłoś swój udział. Formularz rejestracyjny jest aktywny na miesiąc przed MEETUP, a zgłoszenia przyjmowane są maksymalnie do dwóch dni przed spotkaniem. Wszystkie informacje znajdziesz na stronie projektu.

O Fundacji

Fundacja Kobiety e-biznesu to polska organizacja non-profit zajmująca się edukacją z zakresu narzędzi cyfrowych, e-commerce oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Organizacja dostarcza ciekawe analizy rynkowe, prowadzi działania przeciwdziałające wykluczeniu cyfrowemu. Jednym z celów Fundacji jest też poprawa życia kobiet i ich rozwój zawodowy. Założycielki Fundacji – Anna Heimberger, Dorota Bachman, Agnieszka Brytan-Jędrzejowska chcą pomagać kobietom , Seniorom oraz osobom niepełnosprawnym w rozwoju kompetencji prowadzenia e-biznesu. Flagowym projektem Fundacji jest kurs edukacyjny TOP Women w e-biznesie oraz Konkurs Kobieta e-commerce. Aktualne wydarzenia oraz publikacje można śledzić na stronie www.kobietyebiznesu.pl
E-commerce i technologia receptą na kryzys dla małych  i średnich przedsiębiorców?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: E-commerce i technologia receptą na kryzys dla małych i średnich przedsiębiorców? - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na piaseczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto